Canon EF 100mm F/2.8 USM Makro lens inceleme

Fluorite lens ve UD Lens nedir?
Şubat 2, 2018
USM lens nedir?
Şubat 3, 2018
Show all

Canon EF 100mm F/2.8 USM Makro lens inceleme

Canon EF 100mm F/2.8 USM Makro lens inceleme

Canon EF 100mm F/2.8 USM Makro lens inceleme

Canon EF 100mm f/2.8 USM makro Mart 2000 de Canon’un önceki modeli olan EF 100mm f/2.8 makronun tahtına geçti. Önceki model klasik micro motor ile birlikte gelirken, yeni model USM teknolojisi ile üretilmektedir.. 1.5x Crop faktörlü DSLR makinelerde 150mm lik, 1.6x makinelerde ise 160mm lik bir görüş elde edilmektedir. Lensin üretim amacı makro fotoğrafçılık olmasına rağmen, yetenekleri sadece bu alan ile sınırlı değildir. (Portre çekimleri için de kullanılabilir).

Lens dahili odaklama mekanizması (IF:internal Focus) ile üretilmiştir. Netleme sırasında boyunda bir uzama yada kısalma olmaz. Bu durum 100mm makro bir lens için olağan dışı bir durumdur. Ön elementler netleme yapılırken sabit kaldığı için, lens filtreleri kullanmak bir problem oluşturmaz. AF'si (otomatik netleme) son derece hızlı bir lens olmasına rağmen Canon olası odaklama problemlerini engellemek amacıyla, odak Limitleme (Focus Limiter) olarak adlandırdığı bir sistemi lense dahil etmiştir. Minimum odaklama mesafesi 31 cm'dir ve bu mesafedeyken lensimiz 1.6x crop makinelerde 149mm'de netliyor olacaktır. Geniş ve deri kaplanmış netleme halkası rahat bir kullanım sunmaktadır. Gövdede kaliteli plastik malzeme kullanılması ve bağlantı kısmının (mount) metal olması artı özellik olarak değerlendirilebilir. Optik yapı olarak 12 element ve 8 gruptan oluşur. 8 diyafram yaprağı bulunmaktadır. Bütün makro lenslerde olduğu gibi Canon EF 100mm f/2.8 USM makroda da, odaklama performansını artırma amaçlı kullanılan ve Canon’un floating system (Nikon’da CRC:close range correction) olarak adlandırdığı bir mekanizma bulunur. Bu mekanizma mercek grupları arasındaki mesafeyi ayarlayan ve odak problemlerini ortadan kaldıran bir yapıdır. Filtre çapı 58 mm'dir. Ağırlığı 600 gr. ve boyutları 79X119 mm'dir. Diğer makro lenslere oranla boyut ve ağırlık olarak hafif ve taşınması kolay olduğu söylenebilir. Ayrıca lensin arka tarafına bir tripod halkası takarak tripod ile kullanmak da mümkündür.

Sonuç

Canon önceki modeli olan olan EF 100mm f/2.8 makronun aksine bu modelde odaklama mekanizmasını lensin içine yerleştirmiştir. Buna rağmen kaliteden ödün vermemiş ve önceki lensinde olduğu gibi yine harika bir iş çıkarmıştır. Netleme sırasında boyutlarında uzama ya da kısalma olmadığından, içine toz ve kir almaması ile de önceki modeline üstünlük sağlamıştır. Optik ve malzeme kalitesi olarak mükemmel seviyede olup, muadilleri arasında satın alınabilecek en iyi lenslerdendir.  Tavsiye edebileceğim bir lenstir.

https://www.flickr.com/groups/canon100mm/pool/ adresinde Canon EF 100mm F/2.8 USM Makro ile çekilmiş fotoğraflar bulabilirsiniz.

https://www.hasanoguz.com/usm-lens-nedir  yazısında USM lensler ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Herkese mutlu günler.

Hasan Destici
Hasan Destici
Freelance photographer & web designer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir